Neděle, 26 března, 2023
aktualne

Daňová brzda je dohodnuta, stačí ji přijmout

Ustanovení ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, která se týkají takzvané daňové brzdy, jsou již dříve dohodnuta se státním tajemníkem ministerstva financí Lubošem Jančíkem a stačí je přijmout. V televizním pořadu na TA3 V politice to v neděli řekl ministr hospodářství Richard Sulík (SaS). Ministr financí Igor Matovič (OLANO) však dlouhodobě daňovou brzdu odmítá.

SaS dlouhodobě podmiňuje přijetí tohoto zákona právě zavedením stropu pro zvyšování daní. „My jsme se dohodli se státním tajemníkem Jančíkem. Ta dohoda je vypracována i na papíře, stačí ji přijmout,“ řekl Sulík. Ministr zdůraznil, že pokud vyšle své spolupracovníky na jakékoli jednání, tak is kompetencí, že vyjednané dohody platí.

Sulík odmítl, že zastropování daní by nemělo podporu žádných ekonomů a není součástí legislativy jiných států. Z domácích ekonomů podle něj daňovou brzdu například bývalý ministr financí Ivan Mikloš, podobný zákon už platí v Austrálii a chystá se ho přijmout i nová vláda.

Ministr se dotkl i odškodnění podnikatelů za státní omezení způsobené pandemií nového koronaviru. Podporu podnikatelů nepovažuje za uzavřenou, protože podle něj existují skupinky podnikatelů, na které se dosavadní schémata nevztahovala. Jako příklad uvedl servisní firmy pro gastrosektor, které sice nebyly zavřené, ale neměly pro koho pracovat. Tyto zaměstnavatele by podle ministra měl pokrýt univerzální odškodňovací zákon, který Sulíkovi vláda už třikrát odmítla projednat a ministr financí Igor Matovič, poté, co si toto téma vzal loni na jaře pod svůj resort, nové znění nepředložil.

Jedním z nejvíce pandemií postižených částí ekonomiky je gastrosektor. Sulík zopakoval, že je za dlouhodobé snížení daně z přidané hodnoty (DPH) pro tento sektor na pět procent, současně by však zakázal v souhrnu rámci celého roku nadměrné odpočty DPH. Názor premiéra Eduarda Hegera (OLANO), který snížení DPH odmítl, Sulík respektuje. „My jsme šestiprocentní strana v koalici,“ připomněl ministr. „Na takové věci musí být dohoda všech,“ dodal Sulík.

Další články autora