Neděle, 26 března, 2023
aktualne

Plexisklo, univerzální materiál s různým využitím

Díky moderním technologiím se objevují stále nové materiály, které mají lepší vlastnosti. Polymetylmetakrylát známe spíše pod názvem plexisklo a setkáme se s ním ve všech odvětvích průmyslu, nabízí totiž široké možnosti použití.

Plexisklo je bezbarvé, dá se dobře upravovat, je odolné a zároveň lehké. Zachovává si dokonalou průhlednost i v tlustých vrstvách, což ho předurčuje k tomu, aby na mnoha místech nahrazovalo křehké sklo. Například v potravinářské výrobě a prodeji, kde jsou plexisklem nahrazovány skleněné police a kryty. Pokud dojde k poškození skla, vznikají střepy a úlomky, které jsou samozřejmě v potravinách nežádoucí. U plexiskla je takové riziko nulové, navíc je odolnější a lehčí. Díky ohýbání plexiskla není problém vytvořit téměř jakýkoli tvar, od malých stojánků a držáků až po velké oblouky pro sprchové kouty nebo prohnuté přístřešky.

Složité není ani vyrobit plexisklo na míru, protože je vhodné k mnoha různým typům zpracování. Řezání plexiskla patří mezi naprosto základní úkony, protože mnoho výrobků potřebuje přesné rozměry. Používají se speciální kotouče, které mají zvláštně broušené ostří, což zajišťuje, že řezaná hrana nebude zapečená ani naštípnutá. Firma, která se na prodej plexiskla zaměřuje, má k dispozici mnoho různých nástrojů pro co nejlepší provedení z pohledu funkčnosti i vzhledu. Na řezných hranách zůstávají specifické stopy po řezání, proto se pro lepší estetický vzhled výrobků, hran nebo stop po opracování využívá leštění plexiskla. To zajistí hladký povrch a dokonalý vzhled.

Plexisklo díky svým vlastnostem najde využití napříč všemi odvětvími průmyslu. Vyrábí se z něj reklamní poutače, vitríny, policové systémy, letecké kabiny, náhradní díly pro motocykly a auta, designový nábytek, sanitární vybavení včetně sprchových koutů a mnoho dalších věcí, které každý den využíváme ve svém životě.

Další články autora