Neděle, 26 března, 2023
aktualne

V roce 2022 má resort dopravy lepší výchozí stav z pohledu investic

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR nemělo na začátku loňského roku ve svém rozpočtu na investice vyčleněny žádné peníze, a to z důvodu systému tzv. . zero-based budgetingu. Letos však resort dopravy začíná se 100 miliony eur, což je lepší výchozí stav. Pro TASR to uvedl obor komunikace MDV.

Ministerstvo financí (MF) SR zavedlo přístup k plánování investic v rozpočtu pro jednotlivé resorty v podobě tzv. . zero-based budgetingu. „V praxi to znamenalo, že jsme měli ve svém rozpočtu v roce 2021 na investice nulu. Investice byly rozpočtovány v kapitole Všeobecná pokladní správa (VPS) a museli jsme o ně žádat,“ ozřejmil resort dopravy.

Ministerstvo tak považuje 100 milionů eur pro začátek roku 2022 za lepší výchozí stav. „Neznamená to, že máme 100 milionů eur navíc, pouze, že je můžeme využít dříve. Financování investic do dopravní infrastruktury tak nebude jen na bedrech našich společností a jejich vlastních zdrojích, respektive krátkodobých úvěrech, ale alespoň částečně můžeme vykrýt část investičních potřeb, zatímco nám budou uvolněny peníze z VPS,“ přiblížil resort dopravy pro TASR.

Další články autora