Neděle, 26 března, 2023
aktualne

USA jedná s firmami o dodávkách plynu do EU, pokud se přeruší dodávky z Ruska

USA jedná s energetickými firmami o zabezpečení dodávek plynu do Evropy v případě vojenského konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Americká vláda jednala s několika mezinárodními energetickými firmami o dodávkách zemního plynu do Evropy, pokud vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou naruší dodávky ruského plynu, uvedly v pátek (14. 1.) pro agenturu Reuters dva vládní zdroje a dva zdroje z odvětví.

USA se obávají, že Rusko se připravuje na nový vojenský útok na Ukrajinu po invazi z roku 2014. Moskva to popírá.

Rusko pokrývá přibližně třetinu spotřeby plynu v Evropské unii (EU) a nové sankce USA proti Rusku v případě útoku na Ukrajinu mohou narušit dodávky ruského plynu. To by ještě zhoršilo energetickou krizi v Evropě způsobené nedostatkem plynu. Rekordní ceny elektřiny a plynu zvýšily účty spotřebitelů stejně jako náklady firem.

Představitelé amerického ministerstva zahraničních věcí kontaktovali firmy s otázkou, odkud by v případě potřeby mohli přijít dodatečné dodávky, uvedli zdroje z odvětví. Firmy údajně poukázaly na nedostatek nabídky a varovaly, že na globálním trhu není dost plynu, aby nahradil velké objemy dodávek z Ruska.

Kromě otázek týkajících se případných kapacit na zvýšení dodávek, představitelé amerického ministerstva zahraničních věcí také zjišťovali, zda by firmy mohly v případě potřeby odložit údržbu těžebních zařízení.

„Spojené státy přislíbily Evropě pomoc, pokud konflikt nebo sankce způsobí nedostatek energií,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Další články autora