Neděle, 26 března, 2023
aktualne

Zvýšil se jednorázový příspěvek v hmotné nouzi

Bratislavský Ružinov zvýšil výši nenávratných finančních příspěvků v hmotné a náhlé hmotné situaci. Pro rodiny s dětmi se horní hranice příspěvku zvýšila z původních 160 eur na 300 eur, pro jednotlivce (nezaměstnaní, důchodci) ze 100 eur na 200 eur. Vyplývá to z návrhu obecně závazného nařízení (VZN), které místní poslanci schválili ještě loni v prosinci.

„Zvýšení nenávratných příspěvků ve hmotné a náhlé hmotné situaci souvisí s růstem cen potravin a energií a pandemií nového koronaviru,“ uvedla pro TASR Tatiana Tóthová, ředitelka komunikačního oddělení růžinovského místního úřadu. Zvýšení příspěvků si z rozpočtu městské části vyžádá přibližně 10.000 eur, v závislosti na počtu žadatelů.

Podle důvodové správy materiálu bylo důvodem pro zvýšení výše jednorázového finančního příspěvku v hmotné nouzi a v době náhlé nouze skutečnost, že od roku 2011 nedošlo k žádné úpravě výše tohoto příspěvku. Městská část přitom poukazuje na to, že životní náklady obyvatelstva se kontinuálně zvyšují. Nezanedbatelným faktem je podle samosprávy v současnosti i zhoršování sociální a ekonomické situace občanů z důvodu pandemie nového koronaviru. U skupiny rodičů s nezletilými dětmi je výrazným faktorem například i snižování příjmu během čerpání dlouhodobé pandemické OČR.

Podle VZN poskytuje samospráva finanční příspěvek v hmotné nouzi a v době náhlé nouze jednotlivcům, jakož i rodinám s nezaopatřenými dětmi. U rodin jde o skupinu rodičů, kteří jsou v hmotné nouzi nebo s nízkým příjmem. Většinou jsou to rodiče samoživitelé na rodičovské dovolené, kteří jsou příjemci rodičovského příspěvku. Je to skupina rodičů, kteří jsou bez sociální podpory, v krizových centrech a jsou obtížně zaměstnatelní.

U občanů jde o osoby v produktivním věku. Jsou to dlouhodobě nezaměstnaní, občané bez přístřeší či propuštění z vězení, nebo důchodci, invalidní důchodci, kteří mohou být vdovy, vdovci, rozvedení, svobodní. Často jsou bez sociální opory ze strany příbuzných, s nízkým nebo žádným příjmem. Občané všech těchto kategorií jsou marginalizovaní a obtížně zaměstnatelní.

Počet podaných žádostí o jednorázový finanční příspěvek byl v uplynulých třech letech u rodin s nezaopatřenými dětmi v průměru sedm rodin ročně, u nezaměstnaných 28 žadatelů ročně au důchodců 47 žadatelů ročně.

Další články autora