Neděle, 26 března, 2023
aktualne

Finanční předsevzetí přinášejí okamžitý efekt pro peněženku

Finanční předsevzetí přinášejí okamžitý efekt pro peněženku. Podle finančního analytika Mariána Búlika z OVB Allfinanz Slovensko je důležité mít jednorázová a pravidelná předsevzetí. Dlouhodobě největší chybou Slováků je podle jeho slov „skladování“ úspor na bankovních účtech. Slováci mají v bankách aktuálně odložených 42 miliard eur, které nejen nic nevydělávají, ale pro vysokou inflaci každý den ztrácejí na hodnotě.

„Na bankovním účtu se doporučuje ponechat jen částku ve výši tří až šest běžných měsíčních výdajů na chod rodiny a peníze na vaše cíle v příštích třech až pěti letech. Všechny ostatní finance je třeba investovat do podílových a ETF fondů. Při investování je klíčové kvalitně navrhnout široce rozložené investiční portfolio. Doporučuji proto poradit se se svým finančním zprostředkovatelem,“ uvedl Búlik.

Pokud někdo splácí více úvěrů, je nejvyšší čas na jejich konsolidaci, tedy spojení do jednoho úvěru s nejnižší úrokovou sazbou. Zkonsolidování úvěrů na snížení úroku a nižší splátce okamžitě ušetří desítky eur měsíčně. U hypotéky je aktuálně důležité získat co nejnižší úrok na co nejdelší dobu. „Jelikož už v roce 2023 Evropská centrální banka může přistoupit ke zvýšení centrální sazby, úroky úvěrů půjdou dříve či později nahoru. Jelikož úroky hypoték jsou dnes na historickém dně, doporučuji zafixovat si úrokovou sazbu na co nejdelší dobu. Ideální je vybrat si 10letou fixaci, při které se úroky dostaly pod hranici jednoho procenta,“ konstatoval Búlik.

Analytik také poradil vyměnit účet za poplatek, za účet s nižším poplatkem nebo zcela zdarma. Ve více bankách dnes lze získat bezplatný účet při splnění několika nenáročných podmínek. Kromě toho pokračoval, že u pojištění platí, že časem se podmínky zlepšují a za stejné peníze vědí klienti získat více. „Pokud vám finanční zprostředkovatel za poslední rok nekontroloval pojistné smlouvy, je nejvyšší čas tak učinit. A pokud je pojištění starší pěti let, je naprosto jisté, že vám dokáže vybrat lepší a často i levnější pojištění,“ říkal Búlik.

Typickým adeptem ke kontrole a zvýšení pojistné částky je pojištění nemovitosti. Hodnoty bytů a domů každý rok rostou, v posledním období o více než 18% ročně. Také rostou i ceny stavebních materiálů. „Pokud nemáte nastavenou automatickou indexaci pojistné částky, je vaše pojistná částka bytu či domu již po dvou letech pojištění určitě nedostatečná. V takovém případě vám pojišťovna vyplatí nižší částku io tisíce eur na opravu škody. To je velké riziko, které se nevyplatí podstupovat, protože zvýšení pojistné částky vás vyjde maximálně na pár desítek eur ročně,“ řekl Búlik.

U životního pojištění také platí, že nové smlouvy vám za stejné pojistné přinesou lepší ochranu. Avšak v některých případech se starou pojistku nevyplatí rušit. Proto je důležité nechat si pojistné smlouvy zkontrolovat finančním zprostředkovatelem a postupovat podle jeho doporučení.

Další články autora