Neděle, 26 března, 2023
aktualne

Počet soukromých osob-podnikatelů se loni zvýšil o téměř 21.000

Počet soukromých osob – podnikatelů se loni na Slovensku zvýšil o 20.763 a oprávnění k podnikání tak má celkem 494.235 lidí. Drtivá většina z nich přitom podniká na základě živnostenského oprávnění. Zájem o podnikání byl v uplynulém roce nejvyšší od roku 2017, kdy přibylo kolem 23.000 nových oprávnění, vyplývá z dat nadnárodní poradenské společnosti Dun & Bradstreet.

Mezi podnikatele – fyzické osoby – se řadí živnostníci, podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku, osoby se svobodným povoláním, samostatně hospodařící rolníci i zahraniční osoby s bydlištěm mimo území Slovenska. Nejvíce živnostníků podniká v oblastech zemní práce (35.394), ostatní stavební kompletační a dokončovací práce (25.710) a ostatní maloobchod v nespecializovaných prodejnách (22.375).

Analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová podotkla, že pro šíření pandemie nového koronaviru a jejího vlivu na podnikatele a živnostníky se očekával masivní pokles počtu podnikatelů, ale nestalo se tak. „Situace není zdaleka tak dramatická, jak se očekávalo. Celková čísla o počtu živnostníků za loňský rok byla překvapivě vysoká,“ zdůraznila Štěpánová.

Pro živnostníky a podnikatele nezapsané v obchodním rejstříku bude významný zejména začínající rok 2022. Právě v tomto roce se má diskutovat o návrhu připravované daňově-odvodové reformy, která má být „revolucí“ v systému plateb daní a odvodů této skupiny podnikatelů. Pokud návrh projde, bude platný od začátku roku 2023. „Samotné podnikání fyzických osob je specifické a jeho zdanění musí být dobře nastaveno. Bude zajímavé sledovat vývoj diskusí o finální podobě reformy. Hrozí však, že pokud nebude nastavena správně, počty živnostníků začnou masivně klesat „Víc, než se očekávalo s nástupem pandemie,“ upozornila Štěpánová.

Další články autora