Neděle, 26 března, 2023
aktualne

ECB nesmí zvýšit sazby příliš brzy, jinak zastaví zotavování

Podle prognóz ECB by tempo růstu spotřebitelských cen mělo ve střednědobém horizontu klesnout pod její dvouprocentní inflační cíl. „To je důvod, proč bychom neměli zvyšovat úrokové sazby předčasně, jelikož by to mohlo zastavit zotavování ekonomiky,“ uvedla Schnabelová. Ujistila však, že ECB bude jednat „rychle a rozhodně“, pokud její experti dospějí k závěru, že inflace se ustálí nad dvěma procenty.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se konci loňského roku zrychlilo na rekordních 5 %. Schnabelová přiznala, že to je víc, než původně očekávali experti ECB.

ECB podle ní rozumí obavám občanů, protože mzdy upravené o inflaci stejně jako úrokové příjmy klesly. „Bereme to velmi vážně.“

Na příkladu německé inflace však upozornila, že nárůst cen není tak alarmující, jak na první pohled vypadá. „Porovnáme-li dnešní ceny z cenami před dvěma lety, vidíme, že průměrná roční inflace v Německu dosáhla v prosinci jen 2,5 %, protože ceny v prvním roce pandemie ve skutečnosti klesly,“ uvedla Schnabelová. Německé spotřebitelské ceny v prosinci meziročně stouply o 5,3 %.

Další články autora