Neděle, 26 března, 2023
aktualne

Samolepící archové etikety – design a marketing

Lidé vnímají svět vizuálně, proto má v obchodech každý produkt samolepicí etikety, které nesou základní informace o produktu a pomáhají určit.

Existuje celá řada typů etiket a jejich výrobních technologií – každý výrobce si vytváří svůj vlastní design a podobu, na tomto procesu se podílí celý tým specialistů, protože etiketa je také silným marketingovým nástrojem, který pomáhá produkt prodat. Etiketa plní funkce informačního dopisu, označení různého zboží a je marketingovým tahem prodejců, neboť přitahuje pozornost potenciálních spotřebitelů.

Nejpohodlnější je použití samolepicích etiket: jsou trvanlivé, odolné proti vlhkosti a poškození a rychle se připevňují k jakýmkoli předmětům. Takové štítky jsou obvykle vyrobeny z papíru nebo filmu. Jedna strana je pokryta přilnavou nevysychající vrstvou, která chrání speciální silikonizovaný papír, který se před použitím snadno oddělí. Při výrobě lze použít i lakování, ražbu fólií za tepla nebo za studena, hologramy a číslování. Někdy se uvedené metody používají v kombinaci. Informace lze nanést na přední nebo lepicí stranu etiket.

Etiketa má několik vrstev: povrch (papír, lepenka, fólie, syntetická fólie), silikonová vrstva, papírová vrstva, lepicí základ.

Indikátory kvality etiket

Vzhledem k tomu, že každý výrobek má své vlastní vlastnosti skladování a použití, etiketa musí být čitelná a jasná, musí si zachovat barvu, tvar a musí být odolná proti vlhkosti, chemikáliím, extrémním teplotám a mechanickému poškození.

Čárový kód pro rozpoznání produktu by měl být snadno čitelný skenerem, urychlí to práci ve velkých podnicích nebo skladech. Neméně důležitý je jasný design – i když mají dva produkty stejné vlastnosti, ten s atraktivní etiketou se bude snáze prodávat.

Vlastnosti tisku

Etikety se tisknou pomocí speciálního zařízení. Na připravenou základní vrstvu se nanese roztok lepidla, na který se položí voskový papír. Dále je zde fáze tisku a řezání etikety.

V případě výroby etiket složitého tvaru se používá technika rotačního řezání řezbářskými noži po obrysu. Nože se vybírají podle tloušťky plechu a druhu materiálu. Dále se používá gumové lepidlo bez zápachu.

Výhod samolepicích etiket je opravdu mnoho: atraktivní design, dostupné výrobní náklady, snadná aplikace na zboží a trvanlivost – proto jsou stále populárnější!

Další články autora