Neděle, 26 března, 2023
aktualne

Slovinsko plánuje, že do roku 2033 přestane generovat elektřinu z uhlí

Slovinsko plánuje, že do roku 2033 přestane generovat elektřinu z uhlí. To předpokládá národní strategie vystoupení z uhelné energie, kterou ve čtvrtek (13. 1.) schválila slovinská vláda. Strategie se soustředí na restrukturalizaci obou uhelných regionů v zemi.

Jasný časový plán na vystoupení z uhelné energie umožní Slovinsku, aby do roku 2027 vyčerpalo z evropských fondů 250 milionů eur na tento přechod, uvedla vláda ve svém prohlášení. Prostředky z fondů EU se použijí na ekonomickou a sociální restrukturalizaci regionu Šalek, kde je poslední slovinská uhelná elektrárna Šoštanj a důl Velenje, patřící státnímu podniku HSE, a regionu Střední Sáva (Zasavje), kde se již nenacházejí žádné funkční elektrárny ani doly.

Slovinské ekologické organizace prosazovaly dřívější datum (2030) vystoupení z uhelné energie. Poukazovali na to, že podle expertů je třeba ukončit výrobu elektřiny z uhlí ještě v tomto desetiletí.

V rámci veřejné diskuse se však zmiňovaly kromě roku 2033 ještě roky 2038 a 2042. Ekologové poukazují na vysoké ztráty, které elektrárna Šoštanj zaznamenává již léta. Předpokládá se, že celková ztráta do roku 2030 po zohlednění rychlého nárůstu cen elektřiny a cen emisních povolenek dosáhne kolem 870 milionů eur.

Naopak energetickí experti zdůrazňují, že je třeba najít řešení, jak se vykompenzuje výpadek po zavření elektrárny Šoštanj, na kterou připadá přibližně třetina slovinských elektrárenských kapacit.

Další články autora